Wielu ludzi już na początku swojej drogi zawodowej czuje, że etat i praca dla kogoś mają jedynie przejściowy charakter. Wolą zająć się rozwojem własnej firmy i pracować na swój rachunek. Istnieje kilka reguł, które mówią o tym, jak zacząć biznes, by nie żałować i nie stracić.
Poduszka finansowa
Osoby, które już prowadzą swoją działalność najczęściej ostrzegają młodych przedsiębiorców przed instytucją, którą jest ZUS. Nieważne bowiem, czy przedsiębiorca osiąga przychody i pracuje, czy chwilowo nie ma żadnych zleceń i nie otrzymuje pieniędzy, składki zapłacić musi. W ZUS-ie nikogo nie interesują chwilowe potknięcia, czy martwy sezon w branży. Dlatego też trzeba mieć odłożone pieniądze, które pokryją składki w czasie, gdy nie będzie bieżących przychodów.
Poduszka finansowa zagwarantuje też środki na życie w czasie, gdy firma ciężko przędzie lub w ogóle nie funkcjonuje. Można wtedy przez kilka miesięcy żyć na dobrym poziomie i przetrwać trudny okres bez zamykania firmy i szukania pracy na etacie.
Formalności przede wszystkim
Decydując się na własną działalność, trzeba wiedzieć, że formalności z tym związane bywają dość skomplikowane. Na początku można je w jakimś stopniu ograniczyć, ale im większe przychody, tym więcej kwestii, chociażby podatkowych, trzeba ogarniać.
Na początku istnieją trzy możliwości, by rozpocząć działalność:
1. Działalność nierejestrowana
To typ działalności, w której nie odprowadza się składki na ubezpieczenia ani podatku VAT. Warunkiem jej prowadzenia jest osiąganie miesięcznych przychodów na poziomie połowy minimalnego wynagrodzenia. Przy przekroczeniu tej kwoty w danym miesiącu, trzeba założyć działalność gospodarczą w ciągu 7 dni. Przy działalności nierejestrowanej nie ma płatnych urlopów, czy zasiłków.
To dobre na początek lub dla osób, które mają dodatkowo etat, z którego opłacane są składki. Na działalności nierejestrowanej można sprawdzić, czy pomysł na biznes wypali i da się na nim zarobić.
2. Inkubator przedsiębiorczości
W ramach inkubatora przedsiębiorczości, za opłatą 250 – 500 zł można wystartować z własną działalnością bez obaw o to, że formalności będą zbyt skomplikowane. Pracownicy inkubatora, który działa zwykle w ramach fundacji lub stowarzyszenia, pomagają prowadzić działalność w ramach inkubatora (inkubator udziela osobowości prawnej) lub założyć firmę krok po kroku.
3. Własna działalność gospodarcza
Zakładając własną firmę trzeba pamiętać o tym, że z jej prowadzeniem będą wiązać się stałe koszty (ubezpieczenie emerytalne, składka zdrowotna). Najlepiej też skorzystać z usług księgowej, która pomoże w odpowiedni sposób rozliczać faktury. To dodatkowy koszt, ale może uratować od kłopotów z urzędem skarbowym. W pierwszych miesiącach zazwyczaj można skorzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenie.
Pomysł na biznes
Może od pomysłu powinien zacząć się ten tekst, ale niewielu młodych przedsiębiorców, którzy zastanawiają się, jak zacząć biznes, w ogóle ma świadomość tego, że firma to w dużej mierze formalności i spore koszty.
Własny pomysł jest oczywiście najważniejszy. Najlepiej, by prowadzona działalność gospodarcza była zgodna z zainteresowaniami i w jak największym stopniu pokrywała się z tym, co dla kogoś jest pasją.
Prowadzenie firmy to praca po kilkanaście godzin, przynajmniej na początku. Dobrze, by sprawiała przyjemność i nie powodowała załamania po pierwszych małych niepowodzeniach.