Tutaj jesteś

Nowy Ład nie taki straszny

12 lipca 2022 Biznes Nowy Ład nie taki straszny

Nowy Ład został wprowadzony wraz z rozpoczęciem roku 2022. Po początkowej panice na rynku zaczęto skupiać się na tym co dają nam zmiany. Ważne jest żeby poza doinformowaniem się w kwestiach tego jak wygląda Polski Ład pamiętać, że niezbędne jest uzupełnienie najważniejszej dokumentacji. Warto w związku z tym sięgnąć po pomoc specjalistycznych stron, które pomogą nam w rozliczeniach.

nowy ład

1. Polski Ład, czym tak naprawdę jest?

2. Kilka słów o zasadach ogólnych Polskiego Ładu

3. Zmiany dotyczące rozliczania PIT

4. Co z kwotą wolną od podatku?

5. PIT przez Internet

Nowy Polski Ład, czym tak naprawdę jest?

Pod pojęciem Nowego Polskiego Ładu rozumie się zmiany w systemie składkowo-podatkowym, które wprowadził rząd w celu wsparcia Polaków po kryzysie gospodarki spowodowanej pandemią covid-19. Wprowadzone ulgi obejmują zarówno pracodawców jak i osoby prywatne. Zyskają na nich mieszkańcy polskiej wsi oraz członkowie dużych rodzin. Nowe rozwiązania mają owocować w kolejnych latach. Skorzysta na nich większość z nas.

Przemiany w podatkach nie ominą osób fizycznych oraz osób prawnych. Pracownik może liczyć się z profitami dzięki modyfikacji programu, podobnie rzecz tyczy się pracodawców. Mają poprawić się również warunki pracy przez zwiększenie dochodów. Nowoprzyjęci pracownicy będą musieli opowiedzieć się gdzie będzie rozliczana ich składka, a przedsiębiorcy, u których pracują, będą odpowiedzialni za jej prawidłowe odliczenie.

Polski Ład realnie wpłynie na naszą sytuację finansową dlatego warto się z nim zaznajomić. Jak widać, przyjęte w mocy prawa ulepszenia niosą ze sobą zarówno nowe obowiązki jak i więcej zysku niż dotychczas. Wprowadzone rozwiązania podatkowe względem 2021r. będą nam pomagać, ale wymagają wiedzy odnośnie obliczania przychodów.

Kilka słów o zasadach ogólnych Polskiego Ładu

Założeniem nowej odsłony Polskiego Ładu są m.in:

  • niższe podatki
  • podniesienie kwoty wolnej
  • polepszenie działania służby zdrowia
  • wyższe emerytury dla wsparcia seniorów
  • nowe miejsca zatrudnienia

Polskim Ładem mają być objęte różne sektory finansowe zabezpieczając nas przed odczuwalnymi skutkami kryzysu.

Zmiany dotyczące rozliczania PIT

W ramach polskiego ładu zmieniły się zmiany w systemie rozliczania PIT. Odnosi się to PIT 2022 oraz poprawek, które weszły w życie po 1 lipca 2022. Składany PIT 2022 ma być już regulowany wobec nowych wytycznych. Zabieg ten ma chronić polskich podatników. Ministerstwo finansów chce zadbać o to by rozliczenia opierające się na Polskim Ładzie były korzystne. Obecne zaliczki nie mogą być wyższe niż dotychczasowe. Ma to dawać na koniec roku rozliczeniowego zwrot nadpłaconego podatku.

Co z kwotą wolną od podatku?

Podatkowa rewolucja idzie dalej. Jeżeli rozliczasz się poprzez PIT-36 lub PIT-37 dotyczą cię nowe zasady określające kwotę wolną. Co więcej kwota wolna od podatku nie wypływa minusowo na korzystanie z innych ulg przewidzianych przez rząd. 

Ze zmian nie skorzystają wszyscy. Kwota wolna nie obejmuje np. osób, które rozliczają przychody podatkiem liniowym.

PIT przez Internet

Podczas uzupełniania potrzebnych dokumentacji sprawę ułatwia możliwość rozliczenia oraz sprawdzenia PIT online. Firmy oferują nam stworzenie konta, przez które będziemy mogli użyć kreatora PIT. Jest niezwykle pomocny w rozliczaniu dochodów, przychodów oraz obliczaniu składki zdrowotnej.

Wśród korzystnych stron rozliczania poprzez platformę jest ciągły dostęp do złożonych już deklaracji oraz tych, które możesz wypełnić. Opracowany system pomoże ci w odczytaniu wysokości składki. Podatnicy tym sposobem mogą uniknąć chaosu informacyjnego.

Redakcja aipkrakow.pl

Nasz zespół tworzą doświadczeni eksperci w dziedzinach biznesu, pracy, finansów, nauki, lifestyle i rozwoju osobistego. Dzięki ich wiedzy i pasji, tworzą artykuły, które są zarówno merytoryczne, jak i inspirujące, pomagając czytelnikom w osiąganiu sukcesów zawodowych i osobistych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?