aipkrakow.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

BiznesNauka

Kto może skorzystać z pomocy inkubatora przedsiębiorczości?

Kto może skorzystać z pomocy inkubatora przedsiębiorczości?

Wsparcie dla początkujących przedsiębiorców

Osoby, które mają autorski pomysł na biznes lub chcą rozpocząć działalność na niewielką skalę mogą skorzystać z pomocy inkubatora przedsiębiorczości. Dzięki temu na samym początku będą mogły liczyć na wsparcie merytoryczne, co pomoże im poczuć się pewnie na rynku pracy.
Nie ma ograniczeń jeśli chodzi o branże, które mogą skorzystać z inkubatora. W praktyce jednak najczęściej początkujący przedsiębiorcy pracują w branży IT, szkoleniowej lub prowadzą sklep internetowy z własnymi produktami.

Czym jest inkubator przedsiębiorczości?

Inkubator przedsiębiorczości to instytucja, która pomaga młodym przedsiębiorcom na starcie w biznesie. Inkubatory działają jako fundacje, stowarzyszenia albo organizacje pozarządowe. Dzięki temu, że przedsiębiorca działa w ramach inkubatora, nie musi zakładać własnej działalności gospodarczej.
Jest to korzystne głównie z dwóch powodów:
samodzielne rozliczanie formalności, np. księgowych może być na początku skomplikowane
koszty ZUS i ubezpieczenia zdrowotnego są obowiązkowe od pierwszego miesiąca prowadzenia działalności, na początku, przy nieregularnych przychodach, przedsiębiorca może nie mieć wystarczających środków.
W takiej sytuacji wystarczy podpisać umowę z inkubatorem przedsiębiorczości i legalnie prowadzić działalność. Koszt korzystania z pomocy inkubatora wynosi zazwyczaj od 250 do 500 zł, w zależności od tego, na jaki pakiet usług decyduje się przedsiębiorca. Te koszty są znacznie niższe niż gdyby młody właściciel firmy na własną rękę szukał księgowej, czy prawnika, z którym mógłby konsultować umowy.

Akademicki inkubator przedsiębiorczości

Każdy student, który zamierza zająć się własnym biznesem, powinien dowiedzieć się, co to jest AIP, czyli akademicki inkubator przedsiębiorczości. To inkubator stworzony najczęściej pod patronatem uczelni, który skupia jej pracowników, studentów i doktorantów.
W ramach inkubatora można budować własny start up i korzystać z pomocy fachowców, którzy udzielają wsparcia w zakresie księgowości i prawa.

Jak zacząć współpracę z inkubatorem przedsiębiorczości?

Aby rozpocząć współprace z inkubatorem, wystarczy znaleźć taki, który znajduje się w pobliżu i umówić się na spotkanie. Sama rejestracja przeprowadzona może być przez internet a po podpisaniu o umowy i uiszczeniu opłat można już korzystać z pełnej oferty pomocy.
Warto też zastanowić się, jaki charakter ma mieć współpraca. Niektórzy chcą w ramach inkubatora mieć lokal na działalność, inni potrzebują dodatkowo pomocy przy księgowości. Dobrze też pamiętać o tym, że działalność w ramach inkubatora jest nieco ograniczona. Najczęściej nie ma wtedy możliwości skorzystania z leasingu, czy kredytu na prowadzenie biznesu.
W każdej chwili można jednak opuścić inkubator i założyć typową firmę W ramach inkubatora można uzyskać także pomoc w zakresie tego jak to zrobić, by było korzystne finansowo.

Inkubator przedsiębiorczości to doskonała forma rozwoju własnego biznesu dla osób, które chcą się sprawdzić i wypróbować nowe formy rozwoju zawodowego. Dzięki wsparciu inkubatora można ograniczyć koszty prowadzenia firmy, a gdy biznes się rozwinie, rozwiązać umowę i założyć typową działalność gospodarczą.

Udostępnij