Każdy pracodawca powinien dbać o bezpieczeństwo pracy swoich pracowników. Przed dopuszczeniem pracownika do pracy na danym stanowisku musi mu zorganizować odpowiednie szkolenia BHP. Mogą być indywidualne, jak i grupowe. Często kończą się testem sprawdzającym wiedzę z tego zakresu, nie jest to jednak regułą.
Szkolenia BHP. Wstępne oraz okresowe
Ukończenie szkolenia BHP przed rozpoczęciem pracy na danym stanowisku to nie wszystko. Co pewien czas pracownik musi zgłosić się też na szkolenie okresowe. Najczęściej jest ono przeprowadzane co dwa lata, jednak przy niektórych stanowiskach pracy czas ten jest skrócony do roku. Takie szkolenie BHP dla pracownika ma na celu utrwalenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Z reguły trwa kilka godzin i zawsze jest na koszt pracodawcy. Co więcej, szkolenie jest prowadzone w czasie pracy, dlatego pracownikowi przysługuje za ten czas normalne wynagrodzenie. Ukończenie szkolenia pracownik potwierdza własnoręcznym podpisem. W wielu firmach wypełnia się też tak zwaną kartę pracy, na której pracownik wpisuje czas i zakres pracy. W tym przypadku zakres to szkolenie BHP. Warto pamiętać, że jeśli pracownik przenoszony jest na inne stanowisko pracy to także musi przejść nowe szkolenie BHP.
Szkolenia BHP dla pracowników nie muszą się odbywać w miejscu pracy
Za wyjątkiem szkoleń na danym stanowisku pracy, szkolenia BHP nie muszą odbywać się w miejscu pracy ani też w siedzibie pracodawcy. W wielu przypadkach możliwe są nawet szkolenia online. Takie często też są tańsze i łatwiejsze do przeprowadzenia. Jeśli jednak w firmie pracuje wiele osób, rozsądniejszym rozwiązaniem są szkolenia BHP dla grupy osób, oczywiście prowadzone w siedzibie pracodawcy. Szkolić w zakresie BHP może tylko osoba do tego uprawniona. Wielu przeprowadzających takie szkolenia po prostu dojeżdża do różnych firm i szkoli pracowników na miejscu.
Dlaczego tego typu szkolenia są bardzo istotne?
Szkolenia z zakresu BHP bardzo często traktowane są przez pracowników jako zło konieczne. Czas stracony. To błędny tok myślenia. Dzięki takim szkoleniom ogranicza się ryzyko wypadków przy pracy, w tym wypadków z ciężkimi obrażeniami lub kończącymi się śmiercią. Pracownik na taki szkoleniu jest uczony wielu istotnych rzeczy. Dowie się na nim między innymi jak unikać wypadków. Zyska też wiedzę na temat tego, jakie obowiązki w zakresie BHP ma pracodawca i kiedy pracownik może odmówić wykonywania jego poleceń. Jest to między innymi dopuszczalne, jeśli wykonywanie poleceń dotyczących pracy wiązało by się dla pracownika z dużym ryzykiem wypadku przy pracy. Przykładem jest tu chociażby praca przy niesprawnej lub nie posiadającej odpowiednich zabezpieczeń maszynie. Pracownik bez konsekwencji dla siebie może takiej pracy odmówić.
Warto też pamiętać o takich szkoleniach z innego powodu. Jeśli zaistnieje jakikolwiek wypadek przy pracy, pierwsze co jest sprawdzane, to właśnie to, czy pracownik został przeszkolony w zakresie BHP. Jeśli tak nie było, pracodawca może mieć z tego powodu duże problemy prawne.