aipkrakow.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

LifestylePraca

Czym jest praca zdalna i jakie są jej wady i zalety?

Czym jest praca zdalna i jakie są jej wady i zalety?

Praca zdalna jest to praca polegająca na wykonywaniu obowiązków poza firmą, np. w zaciszu domowym przy użyciu komputera oraz sieci internetowej. Nie każdy zawód może być wykonywany zdalnie i nie każdy pracownik odnajdzie się w takiej formie wykonywania swoich obowiązków.

Rodzaje pracy zdalnej

Istnieje wiele możliwości wykonywania pracy zdalnej. Wyróżnić można następujące sposoby:
* wypełnianie ankiet – ta forma pracy może być pracą dodatkową, ponieważ z przychodów z wypełniania ankiet ciężko się utrzymać. W internecie jest wiele serwisów, na których dostępne są ankiety, a praca ta nie wymaga doświadczenia,
* tłumaczenie tekstów – praca ta wykonywana może być dla różnych firm oraz osób prywatnych. Aby zostać tłumaczem, trzeba biegle posługiwać się językiem obcym i można ukończyć specjalny kurs. Zarobki z tej pracy uzależnione są od ilości przetłumaczonych stron, języka oraz trybu pracy,
* copywriter – jest to praca polegająca na pisaniu tekstów na blogu lub na zlecenie pod wyszukiwarkę Google. Ofert pracy można szukać w internecie, a zarobki uzależnione są od rodzaju oraz długości pisanego tekstu,
* prowadzenie bloga lub kont na social mediach – praca w mediach polega, np. na prowadzeniu kanału firmy. Do tej pracy wymagana jest znajomość i umiejętność poruszania się po social mediach, a zarobki często pozwalają na utrzymanie się z tej pracy. Pisanie bloga na pasjonujący temat pozwala uzyskać szybko realne zarobki.

Zalety i wady pracy zdalnej

Pracodawca, zatrudniając pracownika zdalnie, może zmniejszyć koszty związane z wynajmem lokalu, ponieważ mniej pracowników potrzebuje mniej miejsca biurowego. Pracownicy mogą zaoszczędzić czas i pieniądze, które przeznaczyliby na dojazdy.
Wadami pracy zdalnej jest brak planu pracy. W siedzibie firmy panuje plan, według którego wykonywana jest praca w domu pracownik może mieć problem z zaplanowaniem pracy i może zwlekać z wykonaniem swoich zadań. Wykonując pracę zdalną, ciężko jest rozdzielić obowiązki służbowe od zawodowych.

Dla kogo jest praca zdalna i gdzie jej szukać?

Praca zdalna nie jest jeszcze bardzo popularna, a najczęściej podejmują ją osoby, które z różnych przyczyn nie mają możliwości podjęcia pracy w innej formie. Często na pracę zdalną decydują się młode mamy oraz osoby starsze.
Pracodawcy często traktują pracę zdalną jak benefity, które umożliwiają im osiągnięcie zamierzonego celu i niepłacenie miesięcznego wynagrodzenia pracownikowi.
Oferty pracy zdalnej można w internecie. Najczęściej dotyczą one tylko kilku branż, co może stać się przeszkodą dla ludzi, którzy chcą taką pracę podjąć.
Przed rozpoczęciem pracy powinno się sprawdzić daną ofertę i zasięgnąć opinii o pracy oraz o pracodawcy, ponieważ często zdarza się tak, że ogłoszenia wystawiane są przez oszustów. Najczęściej podejrzane oferty pracy zawierają informację o tym, że aby zacząć pracę trzeba przelać pewną sumę pieniędzy, w takich sytuacjach trzeba być bardzo ostrożnym. Lepiej unikać podobnych ogłoszeń i wybierać te bardziej wiarygodne.

Udostępnij