aipkrakow.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

BiznesFinanse

Popularne formy wsparcia dla firm

Popularne formy wsparcia dla firm

Rozwój oraz prowadzenie własnej firmy to kwestie, które niosą ze sobą szereg różnego rodzaju wyzwań. Osoby zarządzające przedsiębiorstwem muszą zadbać nie tylko o odpowiednią organizację pracy poszczególnych działów, ale także o zagwarantowanie płynności finansowej biznesu.

Wsparcie dla firm – dlaczego warto z niego korzystać?

Dodatkowo wsparcie dla firm może okazać się nieocenioną pomocą w wielu kryzysowych sytuacjach. Pomoc pozyskiwana z zewnętrznych źródeł pomoże nie tylko na samym starcie, ale może okazać się niezbędna również w przypadku nagłej utraty stabilności finansowej przedsiębiorstwa.

Wsparcie dla firm w postaci różnego rodzaju programów to niezwykle ciekawa opcja, która pozwala danemu przedsiębiorstwu wyróżnić się na tle konkurencji. Dodatkowo udział w programach wspierających rozwój przedsiębiorstw bardzo często wiąże się także ze wzrostem rozpoznawalności danej marki.

Najpopularniejsze formy wsparcia dla firm

Wśród najbardziej powszechnych form wsparcia dla firm można znaleźć między innymi różnego rodzaju programy i fundusze unijne, które są skierowane w głównej mierze do małych lub dopiero rozwijających się przedsiębiorstw. Jednym z najpopularniejszych źródeł pomocy dla firm jest między innymi Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, którego głównym celem jest zminimalizowanie różnic pomiędzy stopniem zaawansowania poszczególnych regionów Wspólnoty Europejskiej. Fundusz ten pomaga w głównej mierze inwestycjom produkcyjnym i infrastrukturalnym oraz zajmuje się wspieraniem małych i średnich przedsiębiorstw.

Kolejnym źródłem dofinasowania pomagającym w założeniu działalności gospodarczej są środki administrowane przez Państwowy Urząd Pracy. Dotacje oferowane przez PUP są skierowane do zarejestrowanych bezrobotnych i mają pomóc im w skutecznym założeniu nowego biznesu. Osoby, którym zależy na uzyskaniu wsparcia z PUP powinny pamiętać o wcześniejszym zapoznaniu się ze wszystkimi stawianymi przez urząd wymogami – listę aktualnie obowiązujących wymogów można znaleźć między innymi na stronie internetowej urzędu.

Formy wsparcia dla firm – kredyt w banku

Osoby poszukujące środków na założenie i prowadzenie przedsiębiorstwa coraz częściej mogą liczyć także na pomoc różnego rodzaju instytucji finansowych. Banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów coraz częściej decydują się na udzielenie kredytów nawet bardzo małym przedsiębiorstwom, które nie są w stanie zaoferować wystarczającego poręczenia majątkowego.

Wśród ofert banków można znaleźć dwa rodzaje kredytów: pożyczki zabezpieczone hipoteką oraz kredyty bez zabezpieczenia. Pożyczka z zabezpieczeniem oznacza większą kwotę kredytu oraz zdecydowanie niższe koszty spłaty. W przypadku kredytu bez zabezpieczenia sporym utrudnieniem może okazać się niska kwota pożyczki oraz stosunkowo krótki okres spłaty zobowiązania, co może okazać się szczególnie dużym wyzwaniem dla małych i początkujących przedsiębiorstw.

Przez podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu w banku warto bardzo dokładnie przejrzeć alternatywne formy dofinansowań, poszukując wsparcia w lokalnych samorządach, fundacjach czy rządowych programach publicznych.

Udostępnij