aipkrakow.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

BiznesLifestyle

Etyka w biznesie – czy jest ważna?

Etyka w biznesie – czy jest ważna?

Etyka w biznesie z dnia na dzień zyskuje coraz większe znaczenie. Są to relacje między firmą a kontrahentami, klientami oraz pracownikami. Dlaczego warto dbać o etyczne zachowania i promować firmy, które je cenią?

Etyka w biznesie – co to jest?

Etyka w biznesie powinna być podstawą wszystkich działań firmy. Ważne jest, by pamiętać o etycznym postępowaniu w stosunku do partnerów biznesowych, ale również do klientów, jak i pracowników.

Przedsiębiorstwo dążące do osiągnięcia jak najwyższych zysków bez zwracania uwagi na skutki swojego postępowania nie powinno na dłużej zagościć na rynku. Niestety nie zawsze tak jest, często przedsiębiorcy, chcąc zmaksymalizować zyski i zminimalizować koszty, podejmują kontrowersyjne decyzje.

Jakie są najważniejsze wartości w biznesie?

Etyka w biznesie to zbiór zasad, które powinny być przestrzegane przez przedsiębiorstwa. Bardzo ważne jest dostarczenie klientom towaru wysokiej jakości. To właśnie dzięki temu firmy zdobywają zaufanie i szacunek klientów. I oczywiście kontrahentów, którzy cenią pełnowartościowy towar, który wart jest swojej ceny.

Bardzo ważną zasadą jest zachowanie poufności. W biznesie konieczne jest zaufanie, które opiera się na przeświadczeniu, że ważne informacje, które pojawiają się w trakcie współpracy różnych firm nie ujrzą światła dziennego. Ma to również swoje odniesienie do współpracy z klientami, a nie tylko kontrahentami.

Niezmiernie ważnym czynnikiem, który z roku na rok jest zauważany przez coraz większą ilość przedsiębiorców, jest zrównoważone traktowanie środowiska naturalnego. Do tej pory wiele przedsiębiorstw nie zajmowała się wpływem swoich działań na środowisko naturalne. Teraz coraz częściej przedsiębiorcy mają świadomość, że o naturę należy się troszczyć.

Pracodawca a pracownik

Etyka w biznesie nie dotyczy wyłącznie zewnętrznych działań firmy. Ważne jest również traktowanie pracowników.

Każdy pracownik ma prawo do własnych przekonań. Poglądy i przekonania to prywatna sprawa każdego z pracowników. Nie można szykanować czy wpływać na przekonania pracowników. Ważne jest, by każdy w firmie był traktowany z szacunkiem i godnością.

Ważnym elementem etyki w biznesie jest sprawiedliwe traktowanie pracowników. Możliwość awansu czy podwyżki powinna być dla wszystkich bez względu na rasę, wyznanie czy poglądy. Sprawiedliwe traktowanie pracowników to jeden z najważniejszych filarów etyki w biznesie.

Należy pamiętać, że to nie tylko pracodawca jest zobowiązany do przestrzegania etycznych zachowań w stosunku do pracownika. Pracownik również powinien zachowywać się etycznie. Ważny jest stosunek do pracodawcy, współpracowników i klientów firmy.

Wiele osób zastanawia się czy etyka w biznesie daje szansę na prowadzenie dochodowej i spranej firmy. Kapitalizm nauczył wielu przedsiębiorców, że tylko bezwzględne działania pozwalają na utrzymanie się na rynku. Nie jest to prawdą! Z roku na rok coraz więcej firm ceni sobie współpracę z firmami, które działają etycznie, są uczciwe i przejrzyste. Mając na celu założenie firmy, która chce długie lata funkcjonować na rynku warto przestrzegać etycznych zachowań.

Udostępnij