Wiele osób, które nie chcą lub nie mogą pracować na etacie, zostaje freelancerami. Taka forma pracy staje się coraz bardziej popularna i umożliwia pracę jako wolny strzelec, także jest ona coraz bardziej równorzędna z klasyczną pracą na etacie.
Kto to jest freelancer?
Freelancer jest to osoba, która wykonuje powierzone zadania, ale nie jest zatrudniona na etacie. Najczęściej osoba będąca freelancerem pracuje na zlecenie i jest ona specjalistą w konkretnej dziedzinie.
Freelancer ma większą swobodę w wybieraniu sobie zadań do wykonania, miejsca oraz czasu, w jakim je wykona. Najczęściej wolny strzelec pracuje we własnym domu. Freelancer może być grafikiem, tłumaczem, copywriterem, dziennikarzem, pracownikiem branży IT oraz fotografem. Aby być freelancerem, trzeba posiadać wiedzę oraz umiejętności dotyczące danej branży.
Kto może zostać freelancerem?
Freelancer musi stosować samodyscyplinę i być bardzo zaradny. Powinien być także odpowiedzialny, pracowity, zmotywowany i dobrze, żeby umiał działać jednocześnie na wielu płaszczyznach. Osoba będąca wolnym strzelcem sama musi zdobywać zlecenia, na jakich będzie zarabiać, pilnować terminów ich wykonania oraz dbać o to, aby dostać zapłatę za wykonane zlecenie. Freelancer jest także dla siebie księgową, sekretarką oraz handlowcem i samodzielnie musi wyszukiwać oferty pracy i ustalić wszystkie szczegóły ze zleceniodawcą.
Wskazówki jak zostać freelancerem
Oto kilka wskazówek, które pokażą kto i kiedy może zająć się freelancingiem:
* motywacja jest ważnym elementem, ponieważ freelancerem może zostać każdy, bo nie ma rzeczy niemożliwych,
* swoją przygodę można zacząć w każdym wieku i w każdym momencie,
* potrzebna będzie motywacja, samozaparcie, dobra organizacja pracy oraz sumienność,
* ważne jest panowanie nad emocjami w walce z konkurencją oraz w czasie dogadywania się ze zleceniodawcami,
* nie można poddawać się po porażkach, tylko walczyć,
* dobieraj zlecenia tak, aby nie robić ich w męczarniach i żeby praca była przyjemnością,
* ważne jest, aby brać pod uwagę swoje możliwości w podejmowaniu się zleceń,
* ważne jest, aby zorganizować sobie odpowiedni czas, aby mieć go także na przyjemności i odpoczynek.
Podczas rozpoczęcia przygody z freelancingiem nie można rezygnować z mało atrakcyjnych zleceń z naszego punktu widzenia, ponieważ takie zlecenia pomogą nam w rozwoju oraz w zareklamowaniu siebie. Nie wyśmiewaj swoich zleceniodawców, bo skoro zwrócili się do Ciebie o pomoc, oznacza to, że nie znają się na tym i nie posiadają odpowiedniej wiedzy na dany temat. Do każdego zlecenia musisz podchodzić w sposób profesjonalny i rzetelny, ponieważ ma to wpływ na to, jak odbierze Cię zleceniodawca i czy poleci Cię innym.
Pracując jak freelancer, trzeba pamiętać, aby skupić się na pracy, a nie na porządkach domowych czy oglądaniu ulubionego serialu. Pamiętajmy, że najpierw obowiązki służbowe, a dopiero później obowiązki domowe i przyjemności. Jeśli mamy z tym problem, możemy wynająć biuro coworkingowe, które dzielić będziemy z innymi, a to zmotywuje nas do pracy.