Tutaj jesteś

Jak zmniejszyć ryzyko w biznesie i działać ze spokojną głową

13 stycznia 2022 Biznes jak zmniejszyć ryzyko w biznesie


Wielu ludzi marzy o tym, by prowadzić własną działalność gospodarczą i działać niezależnie na rynku pracy. Najczęściej wynika to z tego, że brak szefa, który stoi nad głową, wydaje im się bardzo atrakcyjną opcją. Ponadto, choć zupełnie mylnie, słowa własny biznes kojarzą im się z górą gotówki przy jednoczesnym niewielkim nakładzie pracy.
Tymczasem ci, którzy prowadzą swój biznes potwierdzają, że nie jest to łatwy kawałek chleba i wcale nietrudno się potknąć, czy stracić sporo gotówki. Praca na swoim ma wady i zalety. Bez względu na jedno i drugie, trzeba wiedzieć, jak zmniejszyć ryzyko w biznesie, by w razie niepowodzenia nie zostać bez środków do życia.

Ubezpieczenie od utraty dochodu

Ubezpieczenie od utraty dochodu gwarantuje, że w wypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub wypadkiem przedsiębiorca nie zostanie bez środków do życia.
Czasem może się także zdarzyć, że firma traci płynność finansową z przyczyn zupełnie niezależnych od właściciela. Dzięki ubezpieczeniu, firma ma pieniądze na to, by przetrwać trudniejszy okres na rynku.
Firma budowlana może mieć kłopot z płynnością, gdy na rynku zabraknie materiałów budowlanych. Sklep może być czasowo zamknięty z powodu powodzi lub innej klęski żywiołowej. Obecnie pandemia koronawirusa także spowodowała, że sporo branż notuje straty.

Weryfikacja partnerów biznesowych i umów z nimi zawieranych

Zawierając umowy z kontrahentami, trzeba każdorazowo sprawdzać, czy firma jest wiarygodna. Wystarczy sprawdzić w dostępnych online rejestrach, czy przedsiębiorstwo nie jest dłużnikiem (np. zaległości w ZUS lub w zakresie płatności VAT, czy podatku dochodowego).
Wiarygodność można również zweryfikować w ogólnodostępnych rejestrach:
CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) dla działalności gospodarczych i spółek cywilnych;
KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) dla spółek i pozostałych podmiotów.

Delegowanie obowiązków w niektórych obszarach

Prowadzenie biznesu wiąże się z wieloma obowiązkami, zwłaszcza takimi, które dotyczą prawa i finansów. Niejednokrotnie przedsiębiorca nie ma świadomości tego, jak zawiłe przepisy go dotyczą i jak często potrafią się zmieniać. Dlatego lepiej delegować zadania z obszarów, które są przedsiębiorcy obce.
Mniejsze firmy często decydują się na współpracę z kancelariami podatkowymi, które zajmują się prowadzeniem księgowości a nawet spraw pracowniczych (wypłata wynagrodzeń, ewidencja nieobecności, pilnowanie czasu pracy i aktualności koniecznych badań).
Duże przedsiębiorstwa mają własne działy prawne, czy finansowe lub stawiają na outsourcing. Wiele zależy od tego, jaki charakter ma prowadzona działalność i na ile obecność księgowej na co dzień w firmie będzie potrzebna.
Pewne jest jedno – przedsiębiorca nie powinien samodzielnie zajmować się kwestiami, na których się nie zna. Tłumaczenie się niewiedzą w wypadku błędów finansowych, czy prawnych nie prowadzi do niczego dobrego. Wręcz przeciwnie, sprawdza się tu maksyma, że nieznajomość prawa szkodzi.

Redakcja aipkrakow.pl

Nasz zespół tworzą doświadczeni eksperci w dziedzinach biznesu, pracy, finansów, nauki, lifestyle i rozwoju osobistego. Dzięki ich wiedzy i pasji, tworzą artykuły, które są zarówno merytoryczne, jak i inspirujące, pomagając czytelnikom w osiąganiu sukcesów zawodowych i osobistych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?