Tutaj jesteś

Naprawa i wymiana piasty koła

17 stycznia 2024 Lifestyle Naprawa i wymiana piasty koła


Piasta koła to jeden z najważniejszych elementów układu zawieszenia pojazdu. Piasta łączy koło z osią, umożliwiając jednocześnie swobodny obrót koła. Wraz z upływem czasu i przebytymi kilometrami piasty kół ulegają stopniowemu zużyciu lub uszkodzeniom spowodowanym różnymi czynnikami, takimi jak duże obciążenia lub trudne warunki na drodze. Awaria piasty koła może być przyczyną takich problemów jak: wibracje, dziwne dźwięki i gorsza przyczepność. W takich przypadkach konieczna staje się naprawa lub wymiana piasty na nową.

Centralnym punktem piasty jest łożysko. To ono sprawia, że swobodny ruch koła jest możliwy, ale też ono najczęściej ulega awarii. Wystarczy, że zewnętrzna obudowa łożyska ulegnie rozszczelnieniu lub, że którykolwiek z wewnętrznych elementów łożyska ulegnie choćby drobnemu uszkodzeniu, a łożysko traci swoje właściwości i nadaje się do wymiany. W dużej części nowoczesnych samochodów łożysko to jest zintegrowane z piastą, więc w takim wypadku należy cały ten element wymienić na nowy.

Wymiana piasty

Samodzielna wymiana piasty koła w warunkach domowych jest jak najbardziej możliwa, ale wymaga posiadania rozbudowanej wiedzy technicznej, odpowiedniego zaplecza i zestawu narzędzi. Naprawę należy rozpocząć od uniesienie samochodu. Najlepiej jest zrobić korzystając z podnośnika, który jest w stanie bezpiecznie unieść samochód w taki sposób, że można pod nim wygodnie stanąć i pracować bez ograniczeń. Inną, nieco mniej profesjonalną metodą jest wykorzystanie tak zwanego tunelu, który pozwala wygodnie wejść pod samochód. W warunkach domowych wielu mechaników-amatorów wykorzystuje zwykłe podnośniki i klocki, które zabezpieczają samochód przed stoczeniem się, co oczywiście nie należy do najbezpieczniejszych metod.

Po uniesieniu samochodu należy zdemontować koło, tarcze hamulcowe i zaciski i można przystąpić do wymiany piasty. Jak jednak możesz zauważyć, proces ten o wiele łatwiej jest przeprowadzić w stworzonym w tym celu warsztacie. Jeśli więc takowym nie dysponujesz, to zalecamy skorzystanie z usług mechanika. Taka usługa nie należy do najdroższych, a jej cena oscyluje w granicach 150 złotych.

Materiał zewnętrzny

Redakcja aipkrakow.pl

Nasz zespół tworzą doświadczeni eksperci w dziedzinach biznesu, pracy, finansów, nauki, lifestyle i rozwoju osobistego. Dzięki ich wiedzy i pasji, tworzą artykuły, które są zarówno merytoryczne, jak i inspirujące, pomagając czytelnikom w osiąganiu sukcesów zawodowych i osobistych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?