Tutaj jesteś

Najlepsze książki o tym jak rozwijać własny biznes

3 marca 2022 Biznes książki biznesowe


Trudno jednoznacznie powiedzieć co jest lepsze: praca na etacie czy prowadzenie własnego biznesu. Przeciwnicy własnej firmy często używają argumentów, że biznes jest trudny oraz wymaga większego nakładu pracy i kreatywności.

Dlaczego warto prowadzić własny biznes?

W gruncie rzeczy, ludzie których ciągnie do własnego biznesu po prostu nie lubią mieć szefa nad sobą i chcą niezależności, a dodatkowy wysiłek w rozwinięcie własnego pomysłu na życie daje im siłę i satysfakcję. Komentując argumenty przeciw własnemu biznesowi można jeszcze przewrotnie dodać, że własna firma przynosi znacznie większe dochody niż praca na etacie, a to przecież może człowieka „rozpuścić”.
Jednak, gdyby to było takie proste, przyjemne i satysfakcjonujące to wszyscy prowadziliby firmy. Dlaczego więc tak niewiele osób się na to decyduje?
Bycie przedsiębiorcą wymaga posiadania wiedzy z wielu różnych dziedzin. Nim firma rozrośnie się do tak dużych rozmiarów, że będzie można sobie pozwolić na zatrudnianie specjalistów w wąskich dziedzinach, najpierw niestety trzeba opanować podstawy samemu.

Co powinien wiedzieć przedsiębiorca?

Przedsiębiorca poza tym, że musi znać swój produkt i usługę musi się jeszcze orientować w sprawach związanych z wymaganiami prawnymi i skarbowymi. Czy są wymagane zezwolenia, a jeżeli tak to jakie? Jak rozliczyć podatek? Jak zaoszczędzić leasingując sprzęt komputerowy, samochód itd.? W kwestii podatków najlepiej od razu zaufać wsparciu dobrego biura rachunkowego. Obecnie wiele firm działa w sieci, a ich usługi są stosunkowo niedrogie i o wysokiej jakości.
Ponadto należy się orientować w kwestiach zatrudniania ludzi, doboru odpowiednich pracowników, marketingu i reklamy. Tak naprawdę można by jeszcze długo wymieniać listę niezbędnych umiejętności i informacji. Nie powinno to jednak stanowić przeszkody w rozwinięciu skrzydeł, gdyż obecnie wiedza o prowadzeniu własnego biznesu dosłownie leży na ulicy. Istnieje mnóstwo ciekawych książek o tym jak skutecznie rozwijać biznes.

Jakie książki biznesowe powinien czytać początkujący przedsiębiorca?

Nawyk czytania odpowiednich książek jest milowym krokiem w rozwoju na polu przedsiębiorczości. Harry S. Truman powiedział: „Not all readers are leaders, but all leaders are readers”. Elon Musk, Warren Buffett, Bill Gates są zagorzałymi czytelnikami, a ich umiejętności przetwarzania informacji są kluczem do sukcesów, które osiągnęli.
Książki, które powinny się znaleźć na półce młodych szefów można podzielić na trzy podstawowe kategorie. Do pierwszej należy zaliczyć wszystkie publikacje na temat danego produktu lub usługi, która jest główną ofertą własnej firmy. W drugiej grupie znajdą się książki na temat rozwijania startup’ów i mentalności przedsiębiorcy.
Natomiast trzecią kategorią książek, które warto czytać są publikacje motywacyjne, które pomagają przetrwać chwile zwątpienia we własne siły oraz są źródłem niewyczerpanej inspiracji i nowych pomysłów. Warto czytać biografie ludzi, którzy odnieśli sukces. Wiele znanych osób, nim stało się znanymi i bogatymi ponosiło wiele porażek z których wyciągali wnioski i szli dalej, wyżej, naprzód.

Redakcja aipkrakow.pl

Nasz zespół tworzą doświadczeni eksperci w dziedzinach biznesu, pracy, finansów, nauki, lifestyle i rozwoju osobistego. Dzięki ich wiedzy i pasji, tworzą artykuły, które są zarówno merytoryczne, jak i inspirujące, pomagając czytelnikom w osiąganiu sukcesów zawodowych i osobistych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?